Eesti juhid on halvad õppijad. Kui üldse soovitakse enda juhtimisoskust arendada, siis väga lähedale ja pikaks ajaks endale treenerit võtta ei armastata.

Kui minu käest küsiti, miks on ettevõte juhil coachi või ärikonsultanti vaja, meenus mulle, kuidas sõber karateed õppis. Ta rääkis, et üheksakümnendatel ei olnud ju teadmised karateest Eestis veel väga head. Olid mõned raamatud, kuid sageli oligi see kõik – tegelikku kogemust ei olnud piisavalt. Raamatus oli aga sisuliselt ainult joonis võtte alg- ja lõppasendist. Kõik vahepealse püüdsid õppijad ise välja mõelda. Ja enamasti tegid kõike alguses täiesti valesti. Pika katsetamise käigus saadi küll järjest osavamaks, kuid eksimist oli palju ja mõnestki valest harjumusest oli pärast raske lahti saada.

Kohati tundub Eestis organisatsioonide juhtimisega olevat sarnaselt. Meile on kättesaadav kogu maailma juhtimiskirjandus, kuid kas me oskame seda ka kasutada? Raamatus on sageli ju vaid „joonis võtte alg- ja lõppasendist“, kuid kuidas seda kõike tegelikult tööle panna?

Loomulikult saab ka juhtimises kõike teha katse-eksituse meetodil, kuid siin on igal eksimusel ju nii ajaline, rahaline kui moraalne hind – kui kaua mõistlikud inimesed ikka enda peal katsetada lasevad.

Seega, miks mitte võtta endale abiks treener, kellel endal on asjad selged ja ka varasem teiste toetamise kogemus olemas. Treener aitab ju ka ennast kõrvalt vaadata ja motivatsiooni hoida.

Eestis tippjuhtidel tundub aga ärikonsultandi kasutamisel olevat kaks suurt takistust – nagu ikka, HUVI ja HIRM.

Esmalt, me oleme ju uskmatud. Mulle on iseenesest väga targad ja arenguhuvilised juhid öelnud, et nad tahavad kõik ämbrid ikka ise läbi kolistada. Jah, ma arvan, et seda peabki tegema. Aga olen soovitanud siiski sellele avastusretkele minna koos saatjaga, kes õigel ajal märku annaks, kui Sa ämbris oled (seda muide ei pruugi ise märgata) ja siis vajadusel ka sealt ämbrist välja ronimisel abiks on.

Teiseks tundub olevat ka mõningane kartus. Kui juht ise on kalli raha eest tööle palgatud, siis on kuidagi piinlik omanike juurde minna jutuga, et mul on ettevõtte juhtimiseks veel konsultante ka vaja. Milleks me siis Sind üldse palkasime? Aga kas me saame olla meistrid kõigis valdkondades. Sageli on firma juht ekspert ja arvamusliider enda ärivaldkonnas, olgu see siis kartulikasvatus või lennundus. Aga ta ei pruugi olla ekspert organisatsiooni juhtimissüsteemi ja -kultuuri arendamise osas. Tal on oma juhtimise meisterlikkus olemas, kuid ta ei pruugi olla valmis siin iseseisvalt järgmisele tasemele hüppama.
JuhtimisRetke blogid teemadel: Juhtimiskoolitus, Juhtimiskonsultatsioon, Coacing, Strateegia, Visioon, Missioon, Juhtimisstiilid, Juhtimissüsteem, Liider, Eestvedamine, Meeskonnatreening, Meeskonnakoolitus, Meeskonnatöö, Seikluskoolitus, Eneseareng, Loovus, Motivatsioon