Sõitsime sõbraga rongiga läbi Siberi ja korraga ütles ta aknast välja vaadates: „Tahavad siin sügisel kartuleid maast üles võtta, aga selle peale pole nad veel tulnud, et kevadel peaks kartulid kasvama panema“. Kahjuks tuleb see lause meelde ka juhtide tegevust jälgides.

Inimest hakkas kunagi loomadest eristame see, et inimene oskas mitte ainult talvevarusid koguda (nagu paljudki teised loomad), vaid ta oskas osa nendest varudest ka uuesti kasvama panna. Ja sellest ajast alates on edukad olnud need inimesed, kes ka suure nälja ajal on suutnud ikkagi säilitada seemneid uue külvi jaoks. Nad on istutanud ja kasvatanud, sest ainult see annab võimaluse, et kunagi läheb kergemaks. See iseenesest vallandas lisaks arengule ka tunde „minu oma“, mis on seni kõigi võitluste põhjuseks.

Kuidas see juhtimisega seotud on?

Eestis tundub hetkel elu minevat paremini kui kunagi varem. Aga järjest rohkem räägitakse ka pingetest majanduses. Üks suuremaid pingeid on töökäte puudus. Tööjõu kallinemine on kiirem kui efektiivsuse kasv ja konkurents survestab järjest tugevamalt kasumit.

Tundub, et olukorras, kus kõigil läheb justkui väga hästi, tahaks mõnedki omanikud pigem kasumit nautida, kui organisatsiooni arengusse investeerida. Nälga ju ei ole, aga ei raatsi seemet maha panna ja oodata. Oodata, sest iga asi võtab oma aja.

Erilist kannatust nõuavad Olulised asjad. Eriti suurt järjepidevust ja kannatlikust nõuavad organisatsiooni kultuuri muutmine ja võimekuse arendamine. Aga siia alla käib ka lihtne delegeerimine ja inimeste võimustamine – istuta seeme maha ja kasvata rahulikult.

Loomulikult tuleb enne istutamist ja kasvatamist piisavalt kindel olla, et seeme on elujõuline ja muld, kuhu ta istutatakse, annab piisavalt toitu. Samuti organisatsiooni arengu puhul – ei ole mõtet järjepidevalt oodata sealt, kust midagi tulemas ei olegi.

Oleks meil vaid tarkust eristada, milline on viljakas (aga lihtsalt aeglane) seeme ja milline ongi olemuselt kidur. Olen varasemalt kirjeldanud enda põhimõtet, et ma usun inimestesse, kellega koostööd teen ja kui enam ei usu, siis lõpetan koostöö võimalikult ruttu.

Aga kui oled enda meeskonda võtnud uue inimese, kui kiiresti Sa otsustad, kas tegemist on seemnega, mis vajab veel aega küpsemiseks või on tegemist viljatu seemnega? No igal juhul ei saa seda teada Katuse-Karlssoni moel, kes Väikevenna juures seemne potti pistis ja siis iga päev mitu korda seda sealt välja võttis, et vaadata, kas juba kasvab.

See kõik kuulub minu jaoks arendava juhtimise ja ka coachingu juurde. Meelekindlat kasvatamist soovides.
JuhtimisRetke blogid teemadel: Juhtimiskoolitus, Juhtimiskonsultatsioon, Coacing, Strateegia, Visioon, Missioon, Juhtimisstiilid, Juhtimissüsteem, Liider, Eestvedamine, Meeskonnatreening, Meeskonnakoolitus, Meeskonnatöö, Seikluskoolitus, Eneseareng, Loovus, Motivatsioon