Inimesed viskavad nalja, et jahi omamise juures on kaks parimat hetke, mis tekitavad õnnetunde  – esimene siis, kui jahi ostad ja teine siis, kui saad selle maha müüdud. Vahepeale aeg kulub endale muretsetud asja eest muretsemisele.

Kummalisel kombel algas tänane jutt asjadest, kuigi oleks pidanud algama palju olulisemast – inimestest! Aga kui asju on liiga palju, võib juhtuda, et inimestele ja ka iseendale ei jäägi eriti aega. Eriti meestel on kombeks aastaid pere õnneliku tuleviku nimel tööd rabada, näiteks maja ehitada – ja sellel hetkel, kui tahaks perega koos enda kindlustatud elu nautima hakata, tuleb välja, et enam polegi, kellega koos seda teha, rääkimata enda tervisest.

Kui palju on Sul eesmärke? Mitte ainult tööalaselt, vaid ka isiklikke. Kui suur osa on neist tõeliselt olulised? Kes üldse on need, kes on Sinu rollide ja eesmärkidega seotud – kelle jaoks Sa midagi teed?

Selle pildi keerukust aitab mõista see, kui joonistad esmalt enda ümber inimesed, kellega Sa seotud oled. Võib olla, et tööalaselt oled Sa korraga nii juht kui meeskonna liige, lisaks kliendile müüja ja teenuse osutajale koostööpartner. Oled abikaasa, lapsevanem, samas laps, sõber, klubikaaslane jne jne. Sul on nii palju rolle, et kui need ümber enda joonistad, saad ilmselt terve ringi tihedalt täis.

Kõigil neist on vastavalt Sinu rollile Sinu suhtes teatud ootus. Pane need ootused ka vastavate inimeste juurde kirja. Alati, kui Sa pöörad selles ringis näoga ühes suunas, pöörad Sa samal ajal teistele paratamatult selja ning nende ootustega ju sel hetkel arvestada ei saagi.

Kuhu Sinu enda eesmärgid jäid?

Juhul kui me oma kiires elus ei hoolitse oma isiklike eesmärkide eest, siis ühel hetkel võime kaotada pidepunkti, mille nimel me pingutame. Siin on esimene küsimus – kui palju sellest, mida Sa teed on sellist, mida Sa tegelikult TAHAD teha, ja palju sellist, mida lihtsalt PEAD tegema? Tahan-kategooriasse võib lugeda ka need, mis küll väga ei meeldi, kuid mida oled otsustanud teha, sest see on seotud millegagi, mis on Sulle oluline.

Kas tunned, et valdavalt teed, mida tahad või et kõik lihtsalt tirivad Sind erinevates suundades, tekitades tunde, et Sa pead?

Esmalt peab muidugi aru saama, mida Sa tegelikult tahad. Siin on sama risk, mis ettevõtte puhul. Kunagi oli suur ambitsioonikas eesmärk, kuid see kas sai täidetud või kaotas tähenduse, aga uut eesmärki püstitatud ei ole. Millal Sa viimati iseenda pikemaajaliste eesmärkide üle mõtlesid? See ei tähenda „mul on 10a pärast nii palju raha ja selline auto“, vaid pigem seda, mis on Sinu elu eesmärk ja tähendus.

Eesmärk või vahend?

Inimestel on kombeks palju teha, meil on kiire ja oleme justkui väga tähtsate asjadega hõivatud. Kas me selle juures ka küsime, miks me seda teeme? Kas see, mida me teeme on eesmärk omaette või on see ainult vahend mingi suurema eesmärgi saavutamiseks?

Oleme seda juhtimiskonsultantidena ettevõtetes päris sageli kohanud, et inimesed tormaks hea meelega tegevustesse ilma täpsustamata eesmärki. Siin sobib meenutada Jaapani vanasõna: “Visioon ilma tegevusplaanita jääbki unenäoks, aga tegevusplaan ilma visioonita on õudusunenägu”.

Kui me seda, miks-miks-miks järjekindlalt ei küsi, võib juhtuda, et teeme tegevust tegevuse pärast, sellega tegelikult midagi saavutamata. Need tegevused kipuvad olema pakilised, kuid pakilised tegevused ei ole reeglina üldse olulised ja päeva lõpuks selgub, et need polnud tegelikult ka pakilised.

Niisamuti nagu ettevõtte puhul, on ka isiklikult kõige taga tähendus – miks!?

Enda arenguplaani koostamise eesmärgiks on üle vaadata enda väärtused, paika panna oma isiklikud eesmärgid ning jõuda selgusele, kas rollid (inimesed) ja tegevused, millega end sidunud oled, aitavad neid eesmärke saavutada. Me ei käi tööl töö pärast, vaid töö peab looma võimalused arenemiseks, et saavutada oma isiklikud eesmärgid.

Kui jätkusuutlikult areneva ettevõtte loomiseks peab juht pidevalt otsima vastust 4 olulisele küsimusele – Inimesed, Strateegia, Täideviimine ja Raha, siis isiklikus elus vastavad neile Suhted, Saavutused, Rituaalid ja Võimalused (ressursid).

3 x 10 perspektiiv

Meie rollid on seosed teiste inimestega. Ja need seosed ei ole iseseisvad, vaid mõjutavad üksteist – me elame suhete süsteemis. Need suhted annavad ka osa meie jõust – moodustavad meie välise tugivõrgustiku. Me saame ja anname – kas see bilanss on positiivne? Kas oled valmis ja võimeline täna investeerima, et homme rohkem tagasi saada?

Arvesta enda otsuste ajalist mõju – kuidas Sinu otsus mõjutab järgnevat 10 minutit, mis on selle mõju 10 kuu pärast ja milline 10 aasta pärast. Kõige lihtsam on seda mõista väikeste laste puhul – kui ma täna ostan endale 10 minutit hingerahu, siis võib see hiljem väga kurjalt kätte maksta.

JuhtimsRetk minimeerib hetkeks rollid ja annab vabaduse mõelda

Oleme öelnud, et matk on omal moel 1-mõõtmeline elu mudel. Me läheme grupiga teekonnale ühe eesmärgi nimel ning elame nädal aega järjest samas füüsilises ja inforuumis. Me lülitame ennast välja tavapärasest 360 kraadi ümbritsevast rollide ja ootuste rägastikust.

JuhtimisRetk on loodud selleks, et anda Sulle endasse vaatamiseks sobilik keskkond ja vahendid. Oleme rõõmsad, kui saame aidata Sul paremini aru saada, kuhu ja miks Sa enda ressursse (aega ja jõudu) kasutada tahad!
JuhtimisRetke blogid teemadel: Juhtimiskoolitus, Juhtimiskonsultatsioon, Coacing, Strateegia, Visioon, Missioon, Juhtimisstiilid, Juhtimissüsteem, Liider, Eestvedamine, Meeskonnatreening, Meeskonnakoolitus, Meeskonnatöö, Seikluskoolitus, Eneseareng, Loovus, Motivatsioon