Suur suvi on käes ja loodetavasti on see ka Sulle puhkuse aeg.  Kuigi sageli küsitakse, kas puhkuse plaanid on juba paigas, soovime meie Sulle igavat suve!

See igava suve soovitus võis nüüd küll ebaviisakalt kõlada, kuid see on siiralt parim, mida me Sulle soovime. Kohe selgitame täpsemalt. Aastaid Eestis toimetanud strateegia ja LEAN-protsesside konsultant Jari Kukkonen ütleb ikka enda muhedal soomlaslikul moel, et eestlased kohe ise väldivad seda, et „tuli takus“ ei ole. Kui näed sõpra ja küsid, kuidas läheb, siis kardad vastust „rahulikult“, ja kui sellise vastuse saad, siis hakkad lohutama, et ära muretse, küll läheb jälle kiireks.

Me nagu tunneks ennast vähem väärtuslikuna, kui ei saa kogu aeg tuletõrjujana leekidesse tormata. Millest see tuleb? Kas püüame teistele ning ka endale näidata, kui vajalikud me oleme? Astume kaks sammu tagasi ja mõtleme, mis need tegevused tegelikult on, mis meid nii hõivatuna hoiavad. Eisenhower eristas pakilised ja olulised tegevused ning ütles, et pakilised asjad on harva tegelikult olulised. Need ei loo tegelikult tulemust!

Üks Eesti eduka start-upi juht sai ühel hetkel aru, et on tegevustega nii hõivatud, et mõtlemiseks eriti aega ei jäägi. Ja siis küsis ta endalt, mis on tema peamine ülesanne juhina, ning vastas, et see ongi just mõtlemine!

Aga mõtlemine, nagu ka vaikus, võib esialgu valus olla. Paljud inimesed on harjunud nii enda tööalase kui isikliku elu tihedalt ära planeerima – ja võimalusi tegevusi leida on ju järjest rohkem. Kõik need plaanid hoiavad meid oravana järjest kiiremas rattas. Ja see ratas teeb nii suurt müra, et võib juhtuda, et me tegelikult enda mõtteid ei kuulegi. See justkui vajalike tegevuste plaani ratas ei võimalda tegelikult kumbagi, ei kohalolekut (Mindfullness) ega Agiilsust tegevustes!

Ma kuulen, kuidas Sa minu jutuga ei nõustu. Täpsustamist vajavad nii mõtlemine kui plaan.

Kindlasti ütled Sa, et mõtled ju kogu aeg. Väga paljude asjade peale, sageli korraga. Jah, inimese „teadvuse ekraanilt“ jookseb ööpäevas läbi ligikaudu 50 000 mõtet! Enamus neist on kahjuks korduvad ega oma ka sisulist tähendust. Mõtlemise juures lähtun Kahnemanni mõistest „aeglane mõtlemine“.

Lihtsustatult on kiire mõtlemine see, mida teeb meie „krokodilliaju“. Selle ülesanne on väga kiiresti ja tõesti praktiliselt korraga mitme ärritaja kohta anda vastus ainult kolmele võimalusele – kas see, mis hetkel ilmus võib: sobida söögiks või sobida soo jätkamiseks või võib see mulle ohtlik olla. Ja sellele viimasele ei järgne rohkem mõtteid kui peitu / põgene / võitle.

Aeglane mõtlemine on aga see, mida teevad meie aju hiljem välja arenenud otsmikusagarad. Need on võimelised keerukamateks mõttekäikudeks, nagu näiteks ruutvõrrandi lahendamine. Aga see protsess on aeglane ja neid saab korraga toimuda ainult üks. Ja sedagi ainult juhul, kui samal ajal ei ole käimas liiga palju kiire mõtlemise häirivaid protsesse!

Seega, meie enda teadlikkus ja initsiatiiv saavad tulla ainult aeglase mõtlemise abil, aga aeglane mõtlemine vajab vaikust! Kõik ülejäänu on reageerimine, aga sellel ei ole meie elu juhtimisega väga palju ühist – ma lihtsalt püüame antud hetkel mitte voolu alla mattuda. Sellest siis ka meie tõesti hooliv soovitus: „Olgu Sul igav suvi“, sest selleks, st asjade üle tegelikult järele mõelda ja võib olla ka mõne tõeliselt hea idee peale tulla, vajame me aega ja vaikust plaanide ja pakiliste tegevuste mürast. See on ka põhimõte, millest me oleme lähtunud JuhtimisRetke luues.

Nüüd siis täpsemalt teine teema – plaanid. Plaanidest rääkisime pikemalt blogis „Kas agiilsus ja järjepidevus on vastandid?“. Siin tahame lihtsalt meenutada, et on kaht tüüpi plaane – eesmärgid ja tegevused.

Võib tunduda, et kuidas on võimalik teha tegevuste plaani ilma eesmärgita, kuid kui oled tähelepanelik ja aus, siis leiad ilmselt nii teiste kui ka iseenda juures piisavalt palju tegevuskeskseid plaane, mille puhul lõppeesmärk, mida me tegelikult soovime sellega saavutada, on ebaselge. Taas kord, need tegevusplaanid on ilmselt kantud suurest pakilisusest ehk siis kiirest, reaktiivsest  mõtlemisest.

Selged pikaajalised eesmärgid on kuhugi jõudmiseks kriitiliselt olulised, kuid nende läbi mõtlemine nõuab sageli nt 5 korda järjest „miks“ küsimust, aega läbi teha aeglase mõtlemise protsess.

Seega, suvi võiks olla see aeg, millal lasta enda mõttel pakiliste asjade mürast puhata ning seda vaikust mitte ise täis toppida, vaid hoida aeglast tempot ja lasta tekkida uutel mõtetel nii enda äri kui iseenda elu kohta tervikuna.

Sellesse aeglasesse mõtlemisse soovitame Sulle kolme teejuhti:

  • Daniel Kahneman: Kiire ja aeglane mõtlemine. Raamatus on kirjeldatud paljusid mõtlemise lõkse, millesse me kõik jälle ja jälle kukume. Kuna neid lõkse, kuidas meie mõtlemist ja otsustamist manipuleerida, seavad meile igapäevaselt üles näiteks nii turundajad kui poliitikud, siis on ju hea nendest ka ise teadlik olla.
  • Ken Wilber: Kõiksuse lühilugu. Tõesti väga laia haardega lähenemine, mis näitab inimkonna (ja kogu kosmose) teadlikkuse kasvamise teed. Samas hoiatab „lamendiku“ eest ja annab hea süsteemi, kuidas korraga mõelda nii sellele, kuidas asjad toimivad, kui ka sellele, miks nad nii toimivad ja mis on nende tähendus.
  • Nassim Nicholas Taleb: Antihabras. Asjad, mis lõikavad kasu korratusest. Annab hea täienduse eelnevale kahele lähenemisele, meenutades, et „Jumalad naeravad, kui inimene plaane teeb“. Seega annab hea põhjenduse nii Mindfullnessile kui Agiilsusele.

Need raamatud on parajad tellised, kuid just see annab võimaluse oravrattast välja tulla.

Meie jaoks on suvi ka see aeg, kus aitame meeskondadel ennast tugevdada. MeeskonnaRetkel otsime praktiliste tegevuste abil, millised on meeskonna tugevused ja millised on piirid. Sest edukas saab olla ainult see meeskond, mille liikmed tunnevad enda ja teiste piire ning tahavad neid piire avardada.

Juba sügisel soovime Sulle taas mõtlemisainet anda. Olgu see siis blogina, Coachinguna või pikemal enesearengu JuhtimisRetkel järgmisel kevadel Gruusias!

Heade ideede ja emotsioonide suve soovides!
JuhtimisRetke blogid teemadel: Juhtimiskoolitus, Juhtimiskonsultatsioon, Coacing, Strateegia, Visioon, Missioon, Juhtimisstiilid, Juhtimissüsteem, Liider, Eestvedamine, Meeskonnatreening, Meeskonnakoolitus, Meeskonnatöö, Seikluskoolitus, Eneseareng, Loovus, Motivatsioon